Emisyon


EGZOZ EMİSYON ve YAKIT TASARRUFU

Son dönemde adından çokça söz edilen 'Sera Gazı' bilindiği üzere başta iklim değişiklikleri olmak üzere atmosferde birçok hava olayına doğrudan etki etmektedir. Atmosferde bulunan su molekülleri, sera gazının da etkisiyle havanın gereğinden fazla ısınmasını sebep olur. Kontrolü bir türlü sağlanamayan sera gazının etkisi, alınabilecek bazı önlemlerle yüksek oranda düşürülebilmektedir. ASH Enerji olarak bu alanda bazı çalışmalar yaptık ve önemli ölçüde verimli sayılabilecek seviyede katma değer ürettik.

Faaliyet alanlarımız arasında yer alan katı atıktan enerji üretim tesislerimizde kullandığımız jeneratörlerin atık gaz emisyonunu ve yakıt tüketimini kontrol altına almak ve bunun yanında jeneratörlerin verimliliğini artırmak için patentli bir ürün geliştirdik. Hava emişine bağladığımız emisyon cihazı, havanın enerjisini artırarak, motora alınan yakıtın tam verimde yanmasını sağlar. Araç tipi ve yakıt türüne göre bu verimlilik %15 ile 40 arasında değişmektedir. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs işletmeleri ile yapılan testlerde yakıt tasarrufunun %24'e kadar çıktığı tespit edilmiştir. Sera gazının oluşmasında en büyük etkenlerden biri olan egzoz gazı salınımındaki karbon monoksit ve hidrokarbon değeri geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde %0'dır. Egzozdan hiçbir şekilde zararlı gaz çıkışı olmamaktadır. Bunun anlamı egzoz kokusu ve rengi yoktur. Motor içerisine alınan bütün yakıtın yanması sağlanır. Bu sayede aracın performansı artar ve yakıttan tasarruf sağlanmış olur. Motor içerisinde zamanla biriken partiküller, geliştirdiğimiz bu teknoloji ile de ortadan kalkmaktadır. Motor yağının kirlenmesini ve yağın renginin değişmesini engeller. Yağ değişimine ihtiyaç minimuma indirilmiş olur.

Cihaz içerisinde hareketli bir parça yoktur. Sudan hidrojen üreterek tasarruf sağladığı söylenen sistemler gibi azalan herhangi bir madde yoktur. Elektrik ihtiyacı oldukça azdır. Yüksek tonajlı araçlarda enerji gereksinimi 50Watt olarak hesaplanmıştır. Ürün ömrü 24 saat çalışma prensibi ile ortalama 2,5 yıl olarak hesaplanmıştır. Araçların 24 saatten daha az çalıştığı düşünülürse bu süre daha da uzamaktadır. Montajı oldukça basittir.

Sistem kullanımına ilişkin ortaya çıkan değer;

  • CO, CH ve NOx Gaz Çıkışı Yok
  • %15 ile %40 Arasında Yakıt Tasarrufu
  • Egzoz Kokusu Yok
  • Bakım Gereksinimi Yok
  • Minimum Yağ Tüketimi
  • Düşük Enerji İhtiyacı
  • Temiz Bir Motor
  • Uzun Ömürlü