Tarımda Ozon


Tarımsal faaliyetlerin değeri gün geçtikçe artmaktadır. İnsan besin zincirinde önemli bir yeri olan tarım ürünlerinin üretiminde kullanılan kimyasallar faydadan çok zarar olarak karşımıza çıkmaktadır. Toprak bütün canlılar için vazgeçilmez bir yaşam kaynağı olsa da, içinde barındığı zararlı bakterilerin sayısı ve çeşidi açısında da bir o kadar sağlığı tehdit eden bir yapısı vardır. Özellikle tarımsal alanda bu zararlılarla mücadele edebilmek için farklı kimyasallar kullanılmaktadır. Zaman içerisinde bakterilerin kullanılan kimyasallara karşıda direnç kazanması, yapılan mücadeleyi anlamsız hale getirmekle kalmayıp bu kimyasalların bitkiler yardımıyla insan vücuduna alınmasına kadar gitmektedir. Dünya sağlık örgütleri, insan vücudunda bromür oluşumuna sebebiyet veren hidrojen peroksit, metil bromid gibi kimyasalların kullanılmasını tüm Dünya’da yasaklamıştır. Topraktaki zararlılarla mücadelede tamamen zararsız ve doğal bir sterilizasyon aracı olan ASH aktif oksijen teknolojisi, topraksız tarımın yapılmasına önemli bir katkı sağlamıştır. Mevcut kimyasallardan daha etkili olan ozon uygulaması, toprağın ve bitkilerin doğal dengelerini de korumaktadır. Kısa sürede reaksiyona girebilen ozon, kimyasallardan daha etkili dezenfekte aracıdır. Hızlı reaksiyon özelliği sayesinde gıdalarla teması kısa süreli olsa da oluşturduğu etki kimyasal çözümlere göre oldukça fazladır. ASH Aktif oksijen uygulanan topraklarda, daha önce kullanılmış bir kimyasalın kalıntısı varsa bile bu kimyasal ozon sayesinde temizlenir ve toprağın doğal hali korunur. Ozon oluşumunda herhangi bir katkı kullanılmadığı ve üretimi kolay olduğu için ortamda herhangi bir kalıntı bırakmaz. Zaman içerisinde oksijene dönüşerek yine sağlık açısında faydalı bir yapıya kavuşur.

Topraksız tarımın artması, toprak zararlılarıyla mücadele etmeye gerek kalmamasını sağlasa da, ortamda ihtiyaç duyulan nem ve sıcak havanın etkisiyle zararlı mikro organizmaların oluşması hızlanır ve bitki hastalıklarının meydana gelmesine sebep olur. Bitki verimliliğine olumsuz etkisi olan bu kirlilikler, ASH Aktif oksijen teknolojisi sayesinde ortama verilen ozon sayesinde ortadan kaldırılarak etkisiz hale getirilir. Ayrıca bitkilerin sulama sularına uygulanan ozon, suyun zararlı mikro organizmalardan temizlenmesini sağlar. Bitkilerin beslemesi ve verimliliklerinin artmasına katkı sağlayan bu yöntem, bu bitkileri tüketen bizler içinde sağlıklı besinler üretilmesini de sağlamaktadır. Kültür, istiridye ve kestane gibi özel yetiştirme odalarında üretimi yapılan mantarların kimyasallara karşı duyarlılıkları oldukça yüksektir. O yüzden bu odaların kimyasal kullanmadan mikroplardan arındırılması önemli bir faktördür. ASH aktif oksijen teknolojisi bu tür üretimlerde aktif olarak kullanılan etkili bir çözüm haline gelmiştir. Özellikle öldürülmesi zor olan sporlu bakterilerin ortadan kaldırılmasında kullanılan ozon uygulaması, güçlü dezenfektasyon özelliği sayesinde havanın zararlı mikro organizmalardan temizlenmesini sağlayarak mantar gibi üretimi hassas ürünlerin yetiştirilmesinde önemli bir katkı sağlamaktadır.

Çiçekçilik sektöründe uzun süreli canlı kalma, kesimdeki çiçeklerin depolanması ve hastalıklarla mücadele önemli bir konudur. ASH aktif oksijen teknolojisi sayesinde çiçekçilik sektöründeki bu açık büyük ölçüde kapatılmıştır. Depolama esnasında oluşan etilen gazı, çiçek ölümlerinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu gazların ortadan kaldırılması için kullanılan ASH aktif oksijen teknolojisi, çiçeklerin uzun süreli canlı kalmasına ve kötü kokulardan arındırıldığı için doğal kokularının saklanmasına yardımcı olmaktadır.

Tarımsal faaliyetlerin temel taşı olan tohumların özelliklerini kaybetmeden, verimli birer ürün haline gelmesi için her türlü zararlı bakteri ve virüslerden arındırılmaları gerekmektedir. ASH Aktif oksijen teknolojisi sayesinde, tohumların depo alanlarındaki bu zararlı bakteri ve virüslerin temizlenmesi yapılmaktadır. Bu sayede tohum üzerinde herhangi bir zararlının oluşması engellenmiş ve üretimde verimlilik en üst seviyeye çıkarılmış olur. ASH aktif oksijen uygulaması, farklı kimyasallar ile yapılan dezenfektasyon yöntemlerinden daha düşük maliyetli ve etkili bir çözüm olmasından dolayı üreticiler için tercih edilmiştir. Yine tohum ekiminden elde edilen fidelerin sağlıklı büyümesi için aldıkları su ve ortam havasının temizlenmesinde kullanılan ASH Aktif oksijen teknolojisi, üretime vermiş olduğu destek sayesinde ülke ekonomisine olumlu katkılar sağlamaktadır.

ASH aktif oksijen teknoloji için bizimle iletişime geçebilirsiniz.