Hayvancılıkta Ozon


Hayvancılıkta Aktif Oksijen

Aktif oksijen(Ozon), bakterilerin aktivasyonunu durdurmada önemli bir yeri vardır. Ürün paketlerinde kontaminasyon oluşmasına bağlı gıda zehirlenmesi ve zararlı bakterilerin oluşturduğu hastalıkların ortaya çıkması çok yaygındır. Aktif oksijenin kuvvetli bir sterilant olmasından dolayı, paketleme sırasında bakterilerin üremesini engeller. Aktif Oksijen, bakteri üretme potansiyeli olan gıdaların paketlenmesi esnasında kullanılarak, bakteri oluşumunu ve gelişimini engellediği için ürünlerin raf ömrünü de uzatır. Soğuk hava depolarında belirli oranda kullanılan aktif oksijen, saklama koşullarının iyileştirilmesinde de etkili bir yöntemdir. İnsan ve hayvan üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmayan aktif oksijen, çevreye duyarlı bir gazdır.

Paketleme ve depolamanın dışında üretimde aktif oksijen kullanımı, hayvan sağlığı için oldukça faydalı bir gazdır. Parçalandığında oksijene dönüşen ozon, canlılar üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaz. Ozonun uygulandığı hayvan çiftliklerinde hayvan hastalıklarına rastlanma oranı çok düşüktür. Sağlıklı bir beslemenin yanında antibiyotik kullanımının da azalmasına yardımcı olur. Antibiyotik kullanımı, hayvanların sağlıklı beslenmeleri, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olduğu için üretimde önemli bir yeri vardır. Fakat bu hayvanlardan üretilen et ve süt ürünlerini tüketen bizler bu antibiyotik kullanımından olumsuz etkilenmekteyiz. Bu tür etkileri ortadan kaldırmak için geliştirilen ozon uygulamaları sayesinde daha sağlıklı bir besin zincirleri oluşturmak mümkün hale gelmiştir. Hayvanların içme sularına da uygulanan ozon, burada da üreme potansiyeli olan mikroorganizmaların engellenmesini sağlamaktadır.

Dezenfekte etmede etkili olan aktif oksijen, kümes hayvancılığında yumurta folluklarının, kuluçka makinalarının, toplama bantlarının ve kesim ünitelerinin sterilizasyonunda da kullanılmaktadır. Kümes hayvanlarında en çok görülen Bacillus (sporlu), Escherichia_coli, Salmonella gibi sağlık açısından olumsuz etkisi bulunan bakterilerin oranında ciddi oranda azalma olduğu tespit edilmiştir. Yumurtaların depolanmasında nem kullanımı gereklidir. Kabukların düz yapısının koruyan nem, ortamda küf oluşumuna da sebep olmaktadır. Hem nemli havanın korunması hem de küf oluşumunu ortadan kaldırmak için ortama Ozon verilir. Ozonlu (aktif oksijen) ortamlarda saklanan yumurtalar, tazeliğini ilk günkü gibi koruyabilmektedir. Buna bağlı ürünlerin raf ömrü de uzamaktadır.

Büyük baş hayvancılıkta aktif oksijen, hayvanların barınma yerlerinin sterilizasyonu başta olmak üzere, sağlıklı beslenme ve gelişim sağlama, et ve süt kalitesinin artması, yüksek verim elde etme gibi faydaları da bulunmaktadır. Hayvanların sağlıklı olması demek, tüketici olan bizlerinde sağlıklı gıdalar tüketmemiz anlamına gelmektedir. Hayvan sağlığı için yapılan antibiyotik takviyesinde azaltma etkisi bulunan aktif oksijen, hayvanların yattığı zeminlerinde sterilize edilmesinde kullanılır. Temizleme sularının geri dönüşümü için uygulanan ozon, ciddi tasarrufların sağlanmasında da etkili olmaktadır.

ASH Enerji geliştirdiği aktif oksijen teknolojisi sayesinde hayvancılık sektöründe de etkili çözümler sunmaya devam etmektedir.