Aktif Oksijen


Aktif Oksijen nedir?

Aktif oksijen, 3 oksijen atomunun bir araya gelmesiyle oluşan kimyasal bir bileşiktir. Ozon olarak da bilinen aktif oksijen, iki atom taşına oksijenin (O2) yüksek enerji taşıyan şeklidir. Bu haliyle O2 ve O3 molekül yapıları itibariyle birbirinden farklıdır. Oda sıcaklığında O3 renksiz ve kendine has bir kokusu olan bir gazdır. Yağmurlu havalarda şimşek çakmasıyla havadaki O2’nin O3 haline dönmesiyle doğal olarak oluşur. Yunanca’da “Ozein” olarak bilinir. Aktif oksijenin (Ozonun) keşfini 1800’lü yılların ortalarında Alman bir kimyacı olan Chiristian Friedrich Schönbein keşfetmiştir. Zemine yakın olan bölgelerde duman şeklinde bulunur. Yükseklere çıkıldıkça seviyesi yoğunluk düşer. Oksidasyonu çok güçlüdür. Dezenfekte edebilme özelliği taşıyan O3, içme suyu şebekelerinde arıtma tesislerinin mikrobu öldürmede etkin bir biçimde kullanıldığı bilinmektedir. Aktif oksijenin koku giderici bir özelliği de bulunmaktadır. Bulunduğu ortamı kötü kokulardan arındırdığı bilinmektedir. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar ve yıldırım çakması sonucu yüksek enerjide oluşan ozon, atmosferde bolca bulunarak güneşin yaydığı radrasyon etkisinden de canlıları korur.

Hepimizin bildiği taze hava kokusu dediğimiz şey aslında ozonun kendine has kokusudur. Özellikle yağmurlu havalarda, deniz kenarında veya yüksek noktalarda hissettiğimiz temiz hava kokusu, doğal yollarla (yıldırım, güneş ışını vs.) üretilen Ozona aittir. Ozon (O3) bilindiğinin aksine zararlı bir gaz değil canlılar üzerinde oldukça faydalı ve iyileştirici etkileri bulunan bir gazdır. Dünya’daki yaşamsal faaliyetlerin sağlanmasında etkin bir rol oynayan O3, renksiz fakat kendine has kokusu ile hissedilebilir durumdadır.

Günümüzde aktif oksijen (O3) hastalıkların tedavisinde aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. Hatta güzellik merkezlerinde de oldukça tercih edilen bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Oksijensiz bir ortamda hastaların iyileşmesi düşünülemez. Ozon (O3), oksijene göre daha zengin bir atom olduğu için oksijenden daha etkili bir iyileştirme aracıdır. Hücre yenilenmesinde aktif rol alan ozon (O3), açık ve kapalı yaralar, solunum yolu hastalıkları, cilt rahatsızlıkları, eklem yeri rahatsızlıkları hatta kanser hastalıklarında bile etkili olduğu görülmektedir. Şehirlerdeki oksijen miktarı gün geçtikçe düşmekte ve nefes almada zorluklar meydana gelmektedir. İçtiğimiz su, soluduğumuz hava ve yediğimiz gıdalarda bulunan toksinler gün geçtikçe vücudumuzu güçsüz duruma düşürmektedir. O yüzden takviye ilaçların kullanımı artmaktadır. Stres, hareket azlığı, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme ile vücudumuzdaki toksin birikmesi artmakta ve oksijene daha çok ihtiyaç duymaktayız. Bu tür sebeplerden dolayı insanlarda erken yaşlanma, kronik hastalıklar, cilt problemleri, kanser gibi önemli sağlık problemleri artmaktadır. İşte tam burası aktif oksijene (Ozon O3) en çok ihtiyaç duyulan yerdir. Ozon (O3) vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni en etkili bir biçimde almamıza yardımcı olarak, toksinlerin etkisiz hale getirilmesinde en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Hücrelerin toksinlerden arınmasına ve yenilenmesine katkıda bulunmaktadır. Buda insan sağlığı için önemli bir noktadır.

ASH Enerji geliştirdiği teknoloji sayesinde aktif oksijeni (Ozon O3) istenilen seviye ve kalitede üretebilmeyi başarmıştır. İnsan sağlığı için büyük bir adım olan Ozon üretimi, evlerde, iş yerlerinde, araçlarda, hastane ve otellerde, toplu yaşam noktalarının hepsinde erişilebilir duruma gelmiştir. ASH Enerji, patentli teknolojisi sayesinde başta insan sağlığı olmak üzere çevreye duyarlı bir sistem geliştirmiştir.

ASH Enerji aktif oksijen hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.